Jak grać na giełdzie?

Jak grać na Giełdzie Papierów Wartościowych?

Nigdy nie było to tak proste jak teraz. Nie trzeba nawet wychodzić z domu. Obecnie jest wiele portali brokerskich, które poprowadzą za rękę nawet zupełnych nowicjuszy.

Dużo wiedzy można uzyskać na stronie Giełdy Papierów Wartościowych: www.gpw.pl. W poszczególnych zakładkach znajdują się informacje o akcjach, obligacjach, ETF-ach i innych, dostępnych instrumentach inwestycyjnych.

Na warszawskiej GPW notowane są spółki z wielu branż, dla ułatwienia wyboru, zgrupowane są w poszczególnych sektorach. Posiadacze wolnych środków mogą więc zapoznać się z nimi i poprzez brokera, wykupić interesujące ich instrumenty. Żeby tego dokonać trzeba jednak założyć rachunek inwestycyjny, wpłacić na niego pieniądze i dopiero wtedy zawierać transakcje. Obecnie jest wiele portali brokerskich, które mogą poprowadzić taki rachunek.

Domy Maklerskie posiada większość banków.

Dla bezpieczeństwa naszych finansów warto jednak wcześniej, odpowiednio się przygotować. Portale oferują możliwość próbnego inwestowania na „demo” i dopiero po okresie próbnym, grania „prawdziwymi pieniędzmi. Zabezpiecza to przed błędami wynikającymi z niewiedzy. Ponadto każdy portal, również Giełda Papierów Wartościowych, posiada duży dział edukacyjny, pozwalający zapoznać się z meandrami inwestowania na giełdzie i głównymi zagrożeniami.

Na GPW nazywa się on „Szkołą Giełdową”. Ponadto na stronie GPW znajduje się wiele dodatkowych informacji ułatwiających inwestowanie. Są to m.in: aktualności, relacje inwestorskie, notowania, statystyki a także warsztaty dla początkujących i średniozaawansowanych. W specjalnej zakładce znajdziemy też notowania, statystyki i rady jak realizować zlecenia w akcje, obligacje, Etf-y, kontrakty i opcje. Całe to kompendium wiedzy stanowi duże ułatwienie. Nie mnie jednak, nie można zapominać o emocjach, które towarzyszą inwestowaniu na giełdzie. Trudno bowiem patrzeć spokojnie jak nasze oszczędności topnieją. Zatem w celu ograniczenia strat, dobrze jest przygotować sobie odpowiednią strategię, pasującą do naszego charakteru i sposobu inwestowania.

Pozwoli to wyeliminować błędy wynikające z emocji, które zwykle temu towarzyszą. Ponadto oprócz wiedzy na temat giełdy i jej funkcjonowania, opracowania strategii, warto też mieć świadomość ryzyka jakie jest związane, z niepewnym często, rynkiem finansowym. Wszak inwestujemy na giełdzie dla określonych korzyści i warto wkalkulować w zysk, również możliwość strat. Tylko wtedy mamy szanse na długotrwałe, efektywne i satysfakcjonujące inwestowanie na giełdzie.

Autor

  • Zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Jego zainteresowania, to budowa serwisów sieciowych pod względem użyteczności i dostępności dla innych użytkowników. Po godzinach zgłębia tematykę finansów, ekonomii i inwestycji.

2 thoughts on “Jak grać na giełdzie?

  1. Chciałem kiedyś zarabiać na giełdzie, ale nie mam czasu, aby się tego nauczyć. Cóż, trzeba będzie sobie chyba podarować ten sposób zarobku.

  2. Aby zarabiać na giełdzie, trzeba się na tym znać. Bez potrzebnej wiedzy można zostać co najwyżej dawcą kapitału.

Comments are closed.