Przyszłość na wyciągnięcie ręki – planowanie samorozwoju.

CCoraz więcej osób pragnie się rozwijać i zdobywać kwalifikacje. Wysoka jakość jest ważna, sprawdza się doskonale i ma znaczenie dla niejednej osoby. Polacy lubią rozwijać się, szukają kursów i warsztatów. Nie zawsze jest to rozwój kompetencji twardych, często są to kompetencje miękkie takie, jak:

 • autoprezentacja,
 • asertywność,
 • zarządzanie czasem,
 • zarządzanie sobą w czasie.

Dla przyjemności organizowane są warsztaty z ceramiki, fotografii czy malarstwa lub gotowania i pieczenia.

Jak zaplanować samorozwój?

Należy określić jako rodzaj kariery nas interesuje i zaplanować ją starannie – na przykład ukończyć studia, nauczyć się dwóch, trzech języków obcych. Dzięki temu można spokojnie zadbać o siebie, własne kompetencje oraz umiejętności. Polacy doceniają wiedzę i chcą rozwijać się zawodowo. Warto o tym pamiętać i dbać o siebie zawsze. Solidne rozwiązania sprawdzają się wyjątkowo. Jest to sprawa godna zainteresowania oraz dająca wiele ciekawych możliwości . Potencjał jest bardzo ważny, ma znaczenie, a kariera wymaga dokładnego planowania. Dla przykładu – osoba, która pragnie zostać specjalistą w branży IT powinna:

 • skończyć studia IT
 • uczyć się języka angielskiego oraz niemieckiego
 • podczas studiów można nabyć wiedzę, ale niezbędna jest praktyka – koniecznie trzeba podjąć staż zawodowy lub pierwszą pracę już na drugim-trzecim roku studiów
 • należy stworzyć porządne CV, być na Linkedin czy Facebooku, ponieważ pracodawcy szukają kandydatów w takich miejscach

Polacy są chętni do rozwoju, zdobywają kwalifikacje i kompetencje, nieustannie rozwijają się. Studia IT są dopiero początkiem. Bez tego ani rusz. Niejedna osoba doceni wiedzę, umiejętności oraz zechce pracować w ciekawej firmie i zarabiać pieniądze. Po studiach IT takie możliwości są. Inne profesje też są perspektywiczne – medycyna, prawo, matematyka to branże dla osób planujących karierę i dążących do osiągania wysokich zarobków. Polacy są zainteresowani tym, co ważne – wiedzą umiejętnościami, potencjałem. Najwyższej wagi działania są naprawdę nieocenione. Można z nich korzystać przez całe lata. Kompetencje należy aktualizować, podnosić je nieustannie i dbać o ich rozwój. Nie ma wiedzy zdobytej raz na całe życie. Koniecznie trzeba się rozwijać, dbać o siebie, mieć wiele rozwiązań na wiele lat. Jeden scenariusz rozwoju to za mało, w życiu zawodowym zmienia się prace i profesje, dlatego nieustanne podnoszenie kompetencji zwiększa szanse danej osoby na rynku pracy. O tym zawsze trzeba pamiętać.

Autor

 • Zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Jego zainteresowania, to budowa serwisów sieciowych pod względem użyteczności i dostępności dla innych użytkowników. Po godzinach zgłębia tematykę finansów, ekonomii i inwestycji.

2 thoughts on “Przyszłość na wyciągnięcie ręki – planowanie samorozwoju.

 1. Samorozwój należy dokładnie zaplanować. To jak z budową domu. Bez planu nie należy spodziewać się pozytywnych rezultatów.

 2. Czy rozwój osobisty jest prosty? Z pewnością nie, ponieważ wymaga on sporo wyrzeczeń i siły woli. No ale nikt nie mówił, że będzie łatwo. Powoli do przodu, najlepsza jest technika małych kroków.

Comments are closed.